Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorcy muszą pamiętać o programach europejskich

31 sierpnia 2016 | Dobra Firma | Michał Kołtuniak
źródło: materiały prasowe

O tym, dlaczego Polska nie pozyskuje znaczących środków z programów finansowanych bezpośrednio z Komisji Europejskiej i dlaczego pod tym względem „przegrywamy" na tle innych państw oraz jak zmienić podejście do innowacji, abyśmy mogli pozyskiwać te środki adekwatnie do wielkości kraju, jakim jest Polska, mówi Jan Kordasiewicz wspólnik zarządzający w Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak&Kordasiewicz w rozmowie z Michałem Kołtuniakiem.

Rz: Jak można ocenić udział polskich instytucji, w tym przedsiębiorców w konkursach o dotacje, które są organizowane na szczeblu Komisji Europejskiej?

Jan Kordasiewicz: Cały czas jesteśmy krajem zbyt mało aktywnym w ramach konkursów europejskich i polskie instytucje nie uzyskują wielu znaczących dotacji bezpośrednio z Komisji Europejskiej. Należy to odnieść przede wszystkim do potencjału wielkościowego naszego kraju. W przypadku konkursów dla instytucji naukowych sytuacja jest zdecydowanie lepsza i można zauważyć wzmożoną aktywność. Natomiast polskie przedsiębiorstwa składają zdecydowanie zbyt małą liczbę wniosków. W bardzo popularnym konkursie przeznaczonym wyłącznie dla małych i średnich przedsiębiorstw, funkcjonującym pod nazwą SME Instrument, dotacje otrzymały dotychczas 42 polskie podmioty. Dla porównania w tym samym działaniu, łączna liczba włoskich firm – beneficjentów wyniosła ponad 300. W tym przypadku istniała możliwość składania wniosków przez pojedyncze firmy. Dysproporcja jest jeszcze większa w przypadku konkursów, gdzie wymagane jest partnerstwo.

Może firmy nie są zainteresowane takimi grantami, ponieważ mają wystarczająco dużo programów krajowych, w których mogą sięgać po dotacje?

Polska jest największym beneficjentem funduszy strukturalnych w latach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10536

Wydanie: 10536

Spis treści
Zamów abonament